Вправи з уміння любити в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 13.03.2012 17:53

Тема порозуміння між особами протилежної статі актуальна у всі часи. Як правило, жінки можуть довго нарікати на чоловіків та їхнє нерозуміння елементарних, з погляду жінки, речей, а чоловіки можуть довго мовчати і сердитись на ту ж таки тему нерозуміння жінками розумних, з їхнього погляду, справ. На цю тему написано багато книг, варто назвати хоча б найпопулярнішу Дж. Грея «Чоловіки з Марсу, жінки з Венери», але не всім вистачає терпіння читати, а ще потім якось застосовувати прочитане у житті. Тому актуальність проблеми не зменшується.

Семінар «Психологія стосунків: взаємини у парі», що відбувся 4 березня 2012 року у Львівській психологічній студії «Сенс» окрім інформації про відмінності жіночого та чоловічого погляду на стосунки, акцентував увагу на способах порозуміння з партнером. Після цього семінару було б недоречно продовжувати нарікати «на тих незрозумілих чоловіків», або висловлювати сумні сентенції з приводу згаслої любові чи розбитого сімейного корита. Хоча, адреси за якою можна придбати золоту рибку, що виконувала б усі бажання там не вказали, але провели інструктаж лабіринтами стосунків у парі.


Спершу мене здивувало, що на семінарі присутні лише жінки. Здається, гендерних обмежень щодо відвідин не було, але, як пояснила психолог Мар’яна Франко, закономірно, що емоційним кліматом у стосунках переймаються насамперед жінки. Не те, щоб чоловікам було зовсім байдуже – просто у них інший підхід до життя, і потрібно з повагою до них зрозуміти, що для чоловів найважливішою є кар’єрна реалізація, а для жінок – успіх у стосунках з близькими. Зрештою, жінкам кар’єрні амбіції не чужі, а чоловікам не байдуже до теми взаємин з іншими, але йдеться про першочергові акценти.


Перша частина семінару була присвячена різним мовам любові. На цю тему є книга Г.Чептмена «П’ять мов любові». Але прочитати її – це одне, а повправлятися у вмінні говорити цими мовами – інше. Тож ведуча семінару Мар’яна Франко запропонувала присутнім кілька вправ. Перша – підійти по черзі до трьох осіб і сказати по три компліменти (число осіб було зумовлене кількістю присутніх, а число компліментів – то вже авторський задум психолога). Мабуть, робити цю вправу значно цікавіше, ніж про неї читати. Підійти до незнайомої людини (хоча, на початку семінару кожен мав можливість коротко про себе розповісти, але все ж більшість бачили один одного вперше) і сказати їй таки про неї саму щось хороше, не від лампочки, чи від стелі, а відштовхуючись від її реальних рис, від того, що можна розгледіти при першій зустрічі. Погодьтесь, це примушує уважно придивлятись до людини і позитивно про неї мислити. Ця вправа навчає шукати позитивне у кожній людині, якщо ми навчимося знаходити хороше у незнайомих людях, то ж скільки приємних відкриттів чекатиме на нас у стосунках з близькими і з коханою людиною зокрема! Окрім цього, вправа ілюструвала одну з мов любові – похвалу.


Для виконання наступної вправи згодилась розвинена уява. Потрібно було підійти знову ж таки до трьох осіб і умовно кожному щось подарувати – описати словами, або жестами той подарунок. Тут уже потрібен творчий підхід. Але погодьтесь, цей процес спонукає думати про іншу людину, про те, що саме для неї буде приємним. В такий спосіб усі присутні познайомилися зі ще однією мовою любові – подарунок.


Далі Мар’яна Франко запропонувала присутнім обмінятися дотиками одне з одним: для когось це просто привітатися за руку, для когось – обійняти іншого. Ця вправа корисна тим, кому важко виявляти почуття в такий спосіб, але саме дотики можуть виявитися мовою любові коханої людини, тож варто навчитися говорити їй про свою любов її рідною мовою.


Психолог запропонувала також підійти до трьох присутніх і про щось їх запитати, уважно вислухавши відповідь. Це навчає цікавитися іншою людиною, приділяти їй свій час та увагу, бо ж саме час є ще однією мовою любові.


Наче за успішне виконання вправ Мар’яна пригостила усіх присутніх цукерками. Насправді це була ілюстрація ще однієї мови любові – турботи та допомоги.


Психолог пояснила, що емоційно кожна людина схоча на посудину, яка має бути наповнена любов’ю. Якщо ми любимо людину, то прагнемо наповнювати її емоційну амфору. Щоби досягти успіху в цій справі потрібно дізнатися, що саме – подарунки, похвалу, дотики, час, допомогу – людина сприймає як вияв любові. Іноді й сама людина може про це не знати, тоді варто поспостерігати як вона сама виявляє любов. А робить вона це рідною для неї мовою любові. Якщо ми заговоримо з нею цією ж мовою – вона буде впевнена, що її люблять. Варто також спостерігати за собою – що саме сприймається як запевнення в любові, і в зручний момент розповісти про це партнеру.


Як виявилось, стосунки у парі – це постійна праця і навчання, пізнавання себе та іншого, але ж скільки радості вони можуть приносити, якщо навчитись один одного любити!

Психолог Мар’яна Франко розповіла також про етапи стосунків у парі, а також про сімейні кризи, причини їх виникнення та способи подолання. Детальніше про це у наступній статті.

Продовження - "Динаміка стосунків у парі"

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.