Загадки нових львівських маршрутів в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 15.01.2012 22:33

З нового року життя львів’ян стало особливо цікавим. Міська влада подбала про те, щоби мешканці міста розвивались інтелектуально, вичаючи нову маршрутну мережу, та фізично – плюнувши на ті маршрутки, які їдуть невідомо звідки і куди, – ходили пішки. Нововведення розвиває у львів’ян ще й витривалість – ходити пішки доводиться і в дощ, і в завірюху, бо ж багато міських районів між собою дуже погано сполучені, або й взагалі не сполучені. Зміна транспортних маршрутів чітко розділила львів’ян на дві категорії – тих, які мають нещастя послуговуватись маршрутними таксі і тих, які на власному авто мають щастя насолоджуватися безкорковими дорогами центральної частини міста.

фото з сайту http://vorobus.com/
фото з сайту http://vorobus.com/


Звісно, хотіли усе як краще: і міська влада, і фахівці компанії «Луїс Бергер» та НУ «Львівська політехніка», а вийшло як гірше. Такого висновку можна дійти, якщо дослухатися до думки львів’ян. Опитування мешканців міста мало на меті виявити як переваги, так і недоліки нової транспортної схеми, але розпочнемо з недоліків, озвучених львів’янами, оскільки саме ці недопрацювання завдають великих прикрощів.

Найболючішою проблемою виявилось погане сполучення між районами міста. Тут одразу стає очевидним, що нову схему маршрутів складали ті, хто нею не користується. Ірина, 28 р., викладач, мешканка Личаківського району, каже: «З багатьма вулицями обірваний зв’язок (напр. вул. Пасічна - Мазепи), у районі вул. Пасічної курсують і далі старі жовті малесенькі переповнені бусики та ще й не так часто як обіцяли!!! З жахом думаю що буде, коли студенти з 1 лютого почнуть навчання. Окремі лінії побудовано зовсім не логічно (24 робить зайву петлю, коли з вул. Каштанової повертає на Майорівку, а потім знову вертається по вул. Медової Печери і на Пасічну)». Зоряна, 27 р., менеджер, мешканка Нового Львова ділиться: «У свій район мені тепер важко дістатися, з центру взагалі нічого не їде, потрібно робити пересадку, а це вдвічі збільшує витрати на транспорт». Віктор, 40 р, електрик, мешканець Нового Львова: «Район у якому живу не має сполучення з 4-ю міською поліклінікою, що на вул. Я. Стецька, тож, щоби потрапити на прийом до лікаря потрібно, або йти пішки, що важко для людини, яка захворіла, або їхати на таксі, що не всім доступно. З новою транспортною схемою найважче буде стареньким та батькам з малими дітьми».

Ще однією проблемою є вибірковість радіальних маршрутів. Розробляючи радіальні маршрути, забули чомусь про немаленький район Новий Львів та довгеньку вул. Кульпарківську, які тепер не сполучені з центральною частиною міста. Звісно, то була б не біда, якби у центрі міста були лише архітектурні пам’ятки з розважальними та мистецькими закладами у них, але ж там є ще й банки, поліклініки, кілька ринків до яких дістатися пішки не усім під силу.

Завдає прикрощів недостатня кількість рухомого складу. Більшість опитуваних в один голос нарікають на переповненість маршруток. Як приклад зацитую міркування одного з мешканців вул. Стрийської – Данила, 24 р., за фахом філолога: «Основна моя незручність – це перевантажений радіальний маршрут 3а. Колись із ТРЦ «King Cross Leopolis» до центру прямим шляхом їхала тільки маршрутка № 71. Було дуже важко їздити тим людям, які не прямували до/із КінґКроссу, бо частина останніх була левовою. Коли ж запровадили радіальний маршрут № 11 (тепер 3а), все стало набагато краще і якраз відповідало тій кількості людей, яка їздить такими напрямками. Тепер 71-у маршрутку скасували, і відтак проміняли шило на мило – все повернулося назад. Обіцяли більше автобусів і менший інтервал. Але на практиці цього немає».


Уже звична, але не менш дошкульна відсутність зручного та чіткого графіку руху. Ось що з цього приводу каже Ярослав, 27 р., програміст, мешканець Франківського району: «Однією з передумов успішного руху з багатьма пересадками є чіткий графік руху. Це означає, що на зупинках висить не самотній напис «інтервал руху 7 хв» (читай 20 — 40, під настрій водія), а години й хвилини відправлення кожного маршруту, в ідеалі — з усією трасою. Цього графіка немає ніде. У водіїв (пасажирам такий графік «не положено») є лише час виїзду з кінцевої зупинки. Тобто на пересадковий пункт дістанешся, а далі вже як пощастить. Незважаючи на те, що хтось наче обіцяв маршрутки до півночі, з центру вибратись після 22-ї години практично нереально. Реально — чекати 40 хвилин автобуса №45 на Дорошенка, й таки його не дочекатись».

Зрештою, львів’яни не просто нарікають. Вони хочуть, щоби їх почули представники міської влади, тому висловили свої пропозиції щодо покращення ситуації. Лілія, 28 р., журналіст, мешканка Нового Львова вважає необхідним запровадження радіального маршруту до цього району. Ігор, 45 років, журналіст, мешканець Сихова, вважає, що необхідно повернутися до старої схеми, яка була налагоджена роками і замінити малі маршрутки великими двосекторними автобусами, збільшити кількість рухомого складу на маршрутах. Ігор, 31 р., редактор, мешканець Сихова, очікує «виправлення недоліків транспортної схеми, зважаючи на зауваження та пропозиції громадян. Покращення якості перевезень – коли водії будуть дотримуватись інтервалу руху, функціонуватимуть нічні рейси, буде проводитись вологе прибирання транспорту, дезінфекція салону особливо в пік епідемій». Ярослав, програміст вважає необхідним «розмістити розклади руху всіх маршрутів на кожну зупинку. За передчасне сходження з маршруту — карати водіїв нещадно. Ввести електронні квитки, або й паперові/картонні, на яких би штампувався компостером строк придатності. Наприклад, о 14:00 — «використати до 15:30». І пересідай з ним куди хочеш: на автобус, тролейбус, трамвай. Вийшов час — закомпостерував новий. Можна, до слова, вводити ще дешевші квитки на, припустімо, півгодини. Ввести інститут контролерів і звільнити водіїв від обов'язку спілкуватись із пасажирами, це робить чудеса: можна скоротити час зупинки, і всі встигнуть вийти/зайти, бо можна буде впускати не по одному...».

Серед позитивів нової маршрутної схеми львів’яни назвали відсутність заторів на дорогах, зручність окремих маршрутів, збереження архітектурної спадщини міста, покращення екологічної ситуації у центральній частині міста. Щодо останнього одна з респонденток зазначила (Оксана, 35 р. психолог, мешканка Сихова): «краще було все-таки заборонити не маршрутки через центр, а приватні машини. Було би менше смороду. І безпечніше ходити центральною частиною».


В статті використано фотографії з сайту http://vorobus.com/

Коментарі

 • Ліля Тєптяєва · 18.01.2012 01:03 · #

  ...ой, і не кажи, для мене ці зміни були шоком...якби не товариш, з яким я підтримувала зв'язок по телефону, в той час як він сидів в інтернеті шукаючи потрібний мені маршрут на новому сайті-карті, я б взагалі нікуди не встигла потрапити...правда, сайт-карту для нових маршрутів по Львову хтось зробив класну, аж здивувало і реально потішило — таки є в нас дизайнери з руками і мізками в правильному місці!

 • Ліля Тєптяєва · 18.01.2012 01:07 · #

  ...до речі, ось вона, ця карта по Львову — http://www.eway.in.ua/ua/cities/lviv

  ...на цьому сайті є ще карти інших міст!

 • Наталя · 11.03.2012 17:42 · #

  А мені досить нормально їздити за новими маршрутами:
  Ось які переваги бачу я:
  1. Вільний центр.
  По проспекті свободи ходити тепер аж любо...менше шуму, менше людей (а отже й менше сміття і окурків...), менше пробок, менше вихлопних газів;
  2. Центр виглядає культурнішим)
  Ніхто не женеться на маршрутку збиваючи інших) водії нових великих автобусів не спішаться в надії заробити на дві гривні більше за іншого водія.
  3. Великих автобусів стало більше!!!!)))ура!!!)
  4. Візьмемо такий фактор як збільшення надходжень в місцевий бюджет
  Збільшився наплив на трамваї та тролейбуси, що спричиняє збільшення місцевої казни-гроші назбираються і підуть на придбання нових) ура!

  І взагальному, дивіться на все позитивно!
  Всі зміни, які спричиняють до навіть мінімального дискомфорту, зазнають нищівної критики.Так, було важко перших 2 тижні. Але зараз - все по розкладу, маємо листівки щодо маршрутів, Добавляють ще нові маршрути, міняють непотрібні на потрібні.

  І ще одне... В нас в Україні народ задуже вибагливий...кожен хоче маршрутку з дому на роботу/навчання, з дому - в улюблений супермаркет або ще й в садок, де водить дитину...
  ХОДИТИ ТРЕБА БІЛЬШЕ І НЕ БУТИ ТАКИМИ ЛІНИВИМИ.
  колись з-під будинку мала маршрутку прямо до вузу. тепер йду на зупинку (5хв) і з зупинки до вузу(10 хв)і нічого мені не сталось. І вам нічого не буде.
  )Без образ)

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.