Журнал "Крилаті" має девіз - "усі люди є крилатими" в блозі Літературне життя · від Лілія Демидюк · додано 17.12.2011 00:10

Нещодавно побачив світ оновлений випуск журналу для дітей «Крилаті» за листопад-грудень 2011 року. Редакція пропонує дітям та їхнім батькам багато цікавого, детальніше про це у розмові з головним редактором журналу, письменницею Тетяною Винник.

Журнал «Крилаті» має давню історію. Більш ніж півстолітні традиції зобов’язують. У чому сучасний журнал доповнює попередні набутки? Що залишилось незмінним, а що змінилось під впливом часу?

Журнал «Крилаті» є проектом Спілки Української Молоді у світі. Він має свою довгу історію і вже є історичним документом. Перший номер журналу українського юнацтва "Крилаті" вийшов у 1949 році, коли в Канаді розпочалось видання журналу для молоді "На Варті".

Потім він існує, об'єднавшись з журналом «Крила», який входив з 1951 по 1954 рр. у США, під редакцією В.Давиденка, систематично подавав статті і дописи про визвольну боротьбу українського народу, відзначали найголовніші історичні дати в його житті та найактуальніші події з життя української спільноти на еміграції. Головними редакторами «Крилатих» були: відомий письменник Леонід Полтава, Богдан Гошовський — письменник для молоді та довголітній голова Об'єднання Письменників Дитячої Літератури (Торонто). Потім виходив у Нью Йорку, у Брюсселі, США, В кінці 1990-х років журнал «Крилаті» переїжджають до України (головний редактор – Світлана Вербова) і реєструється як пригодницький журнал, стає всеукраїнським виданням для українських дітей, який очолювала Людмила Юрченко. З 2012 року «Крилаті» трішки змінить формат та вікову категорію (6-10 років). Одразу змінити всіх героїв було б неправильно, оскільки наші читачі – діти (а на них ми не ставитимемо експериментів!), які звикли до цих героїв (Назар, Тарас, Орися Богданка і Котик Кошик, і, звісно, головний герой Крилатик ). Але згодом – думаю – можливі різні варіанти, які будуть обговорені на редакційній колегії представників СУМ.

Сучасну дитину важко зацікавити читанням, бо ж увагу і час забирає комп’ютер та телевізор. В який спосіб редколегія журналу робить журнал привабливим?

Одразу привабити дитину може тільки зовнішній вигляд журналу. Над сторінками «Крилатих» працює команда художників під керівництвом головного художнього редактора, письменниці та художниці, Катерини Міщук, яка зі своєю командою роблять його естетично довершеним і не схожим на жодне інше дитяче періодичне видання.

Які цікавинки можуть прочитати діти на сторінках «Крилатих»?

А ось над наповненням журналу чаклую вже я зі своїми авторами-дописувачами. З 2012 року журнал змінює свій формат. У нас з’являються рубрики «Мандрівка у космос», «Зоопарк» та «Чотири лапи» – про тварин, «Сторінка психолога», де дитина у доступній для себе формі зможе почерпнути корисну і практичну для себе інформацію, скажімо, «Як перебороти сором’язливість» тощо – цю нішу заповнюватиме казкотерапевт і письменниця Катерина Єгорушкіна, цікавим допомагає робити наш журнал і креативна особистість Тетяна Савченко – вона складає головоломки та логічні завдання, і верстальниця Олена Дзюба, також у журналі можна почерпнути багато інформації про письменників – є літературна сторінка. Я рада, що дуже багато прекрасних молодих літераторів відгукнулося на мою пропозицію співпраці. Цікаві роботи надсилають нам і майстри кросвордів. Є цікава рубрика «Мовні ігри», яку частково заповнює письменниця Олена Багрянцева.

Вочевидь, назва журналу «Крилаті» має зв’язок із мріями, яких так багато у дитинстві. Чи тема мрій та їх реалізації присутня на сторінках видання?

У журналу є така теза «Усі ми крилаті». Тобто, усі люди є крилатими – без вийнятку. Усі мріють, усі тягнуться до гармонії, яка робить нас щасливими. Усі у своїх думках піднімаються над сірими буднями… Щодо мрій, які діти можуть втілити у життя… то «Крилаті» активно співпрацюють із своїми читачами – проводить конкурси, друкує найкращі дитячі роботи на сторінках видання та на сайті www. krylati.cym.org, email. krylati@cym.org. Переможці конкурсів і кращі роботи винагороджуються цінними призами від відомих українських видавництв та гонораром. Дитина, котра заробила гроші своєю інтелектуальною працею, вже буде й надалі цього прагнути. Тобто, журнал намагається стимулювати дітей до праці, яка оплачується. Це важливо, особливо у цьому віці (6-10 років).

Яка ідейна та естетична концепція журналу? Чим «Крилаті» відрізняються від інших сучасних періодичних видань для дітей?

Періодичних видань для дітей 6-10 років мало. Проте саме у цьому віці починається усвідомлення себе як особистості. Тому на цьому етапі важливо дати дитині зрозуміти, що таке народ і нація. Прищепити дитині патріотизм. Адже у цьому віці у дитини вже починають формуватися ідеали. Та й в нашій країні не так багато журналів, які мають не тільки розважальну, а й виховну функцію.

Яке коло письменників та поетів залучає редколегія до співпраці?

Ми залучаємо всіх, кому не байдужа література та діти, усіх, кому не байдужа доля України. Усіх творчих і майстерних людей. Також заохочуємо дітей до творчості.

Цей журнал виключно для дітей, чи також і батьки можуть знайти щось цікаве для себе?

Цікавинки для себе в журналі «Крилаті» знайдуть усі – батьки, бабусі, дідусі, вихователі та вчителі. «Крилаті» покликані не лише розважати та навчати, але і формувати із маленького громадянина нашої держави великого державотворця, виховувати українця – обізнаного та творчого, самодостатнього, гордого за те, що він є частиною великої української нації.

Чим планує порадувати редколегія своїх читачів найближчим часом?

Найближчим часом журнал готує для всіх дітлахів багато приємних несподіванок, тому не буду відкривати усі секрети. Я хочу зберегти маленьку таїну, котра трішки лоскотатиме цікавість наших читачів. Проте можу сказати, що я зараз активно знайомлюся з дітками з різних міст – Київ, Запоріжжя, Конотоп, Суми, Чернігів, Ніжин… і вивчаю їхні вподобання, аби наші читачі були задоволені, а ми щасливі, від того, що більше дітлахів долучаються до позитивної хвилі, яку дарує своїм читачам наша крилата команда.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.