Чи варто бути філологом? в блозі Літературне життя · від Лілія Демидюк · додано 13.04.2011 22:54

11 квітня у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася зустріч з професором Вірою Агеєвою з нагоди презентації книги літературознавчих статей "Апологія модернізму: обрис ХХ" (видавництво "Грані-Т", 2010). Модерувала бесіду Ірина Старовойт.

Віра Агеєва – літературознавець, літературний критик, доктор філологічних наук, лауреат Шевченківської премії, викладач Києво-Могилянської академії, авторка багатьох літературознавчих книг (деякі з них: "Олекса Слісаренко", "Українська імпресіоністична проза", "Поетеса зламу століть", "Жіночий простір: феміністичний дискурс українського модернізму", "Поетика парадокса. Інтелектуальна проза Віктора Петрова-Домонтовича"). Нова книга дослідниці вихоплює найцікавіші епізоди з історії української літератури ХХ століття. Статті присвячені творчості Лесі Українки, Максима Рильського, Миколи Хвильового, Віктора Домонтовича, Оксани Забужко, Тараса Прохаська. На запитання колег, чому саме цих письменників обрала для літературознавчого аналізу, Віра Агеєва відповіла дуже просто: це її особистий літературний канон ХХ століття. Ці письменники своєю творчою та життєвою позицією найбільше імпонують дослідниці. Стиль викладу, попри серйозний науковий підхід із застосуванням психоаналізу та ґендерних студій, – легкий для читання. Тож закономірно, що зустріч з Вірою Агеєвою, окрім викладачів, зацікавила також студентів філологічного факультету.

Окрім цікавих запитань від аудиторії, що стосувалися особливостей літературознавчих підходів дослідження, модератор зустрічі поставила співрозмовниці провокативне питання: «Чи варто ставати філологом?». Віра Агеєва з оптимізмом та ентузіазмом відповіла, що життя літературознавця значно цікавіше за життя менеджера. З легким гумором пані Віра зазначила, що книжки любить читати з дитинства, а тепер їй за це улюблене заняття ще й гроші платять. Окрім того, в українському літературознавстві є багато недослідженого, а це простір для наукової творчості молодих фахівців. Зокрема, наголосила дослідниця, в українському гуманітарному просторі бракує талановитих белетрестичних біографій письменників, попри цікаву, й часто складну, долю письменників, яка могла б стати хорошим матеріалом для бестселерів.

Таке оптимістичне, вільне, насичене цікавими думками спілкування з Вірою Агеєвою запам’ятається тим, хто побував на цій зустрічі й, можливо, надихне до плідних досліджень сучасної літератури. А для тих, хто не потрапив на цю зустріч є чудова нагода ознайомитися з працями дослідниці у новій книзі "Апологія модернізму: обрис ХХ" і з чимось погодитися, а з чимось, можливо, подискутувати.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.