Притягальна сила степу в блозі Літературне життя · від Лілія Демидюк · додано 05.08.2012 00:24

30 липня 2012 року у львівській книгарні «Є» відбулась презентація «Поетичної антології Степ-Step», що вийшла друком у видавництві «Піраміда». Упорядниця Марія Шунь залучила до книги вірші дванадцятьох поеток зі степової частини України: Любов Якимчук з Луганщини, Олену Гусейнову з Кіровоградщини, Тетяну Савченко із Запорізької області, Ладу Хортич із Запоріжжя, Марію Козиренко, Олену Рибку, Ганну Яновську та Олену Руду – з Харкова, Юлію Радченко з Луганська, Ніну Куріяту з Одещини, Ірину Плехову з Миколаєва, Оксану Шафаревич з Умані.Багато з них тепер мешкають у столиці, але степове загартування робить їхню поезію особливою – вона відкрита, смілива, у ній наче вчуваються правічні вітри й, водночас, настрої індустріальних міст. Якщо порівнювати цю антологію з попередньою, яку упорядкувала та видала Марія Шунь, «ЛяЛяК», то стає очевидним – галицькі поети більш схильні до самозаглиблення та медитації, створення свого внутрішнього затишного простору, відповідно їхні вірші більш герметичні, потребують поступового занурення у їхню стихію. Натомість у степовичок я помітила намагання укласти наче колаж подій, враженнь, настроїв зовнішнього світу, звідти й отаке відчуття відкритості їхніх віршів. Зрештою, читач цієї антології може зі мною погодитись, або не погодитись, бо враження від поезії у кожного свої, в цьому її свіжість та привабливість.

Василь Габор, Наталя Пасічник, Марія Шунь, Оксана Шафаревич, Любов Якимчук
Василь Габор, Наталя Пасічник, Марія Шунь, Оксана Шафаревич, Любов Якимчук
Наталя Пасічник та Марія Шунь
Наталя Пасічник та Марія Шунь
Оксана Шафаревич та Любов Якимчук
Оксана Шафаревич та Любов Якимчук


З авторок антології на презентації були присутні Люба Якимчук та Оксана Шафаревич. Вірші інших поеток читали Марія Шунь та Наталя Пасічник, що була модератором заходу. Присутнім був також Василь Габор, який був координатором проекту видання антології і разом з модераторкою та упорядницею ставив провокативні питання молодим поеткам :). Згодом упорядниця зізналася, що завжди відчувала якусь підсвідому притягальну силу степу й це тепер вилилось у видання антології степової жіночої поезії. (В одному інтерв’ю Марія Шунь пояснила, що виключно жіночою ця антологія стала цілком випадково, чоловіки виявилися досить пасивними й не надали вчасно своїх творів). Василь Габор додав, що видання поезії – це завжди культурологічний проект для одиниць і фінансово він часто збитковий, але все ж дуже потрібний.

Презентація зацікавила львівських літераторів – Марію Людкевич, Олеся Дяка, Олеся Гордона, Маріанну Кіяновську, Романа Скибу, Оксану Яблонську.

Львівські поети Марія Людкевич, Олесь Дяк, Олесь Гордон
Львівські поети Марія Людкевич, Олесь Дяк, Олесь Гордон


Я вирішила запитати Любов Якимчук та Оксану Шафаревич чи можуть вони собі уявити той час, коли не писатимуть віршів і почула цілком протилежні відповіді :). Люба зіналася, що для неї «не писати вірші – це жахливо. Я стараюсь не робити того, що заважає мені писати». Натомість Оксана спокійно сказала, що не здивувалась би якби перестала писати вірші, а поетично займалась би чимось іншим, наприклад, написанням прози. Варто зазначити, що Люба Якимчук за фахом філолог, тож пов’язана зі словом ще й професійно, а Оксана Шафаревич – інженер-будівельник. Можливо, саме це пояснює такі різні відповіді :).

Любов Якимчук
Любов Якимчук
Оксана Шафаревич
Оксана Шафаревич


Заплановані презентації «Степу» також у Запоріжжі та Києві, тож книга має усі шанси стати актуальною подією сучасної української літератури.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.