Рецепт успіху. Складові № 1, складові №2 (далі буде) в блозі Бути успішним · від Танятко · додано 01.12.2010 19:24

Единственная причина того, почему я счастлив в своей жизни и никогда не волнуюсь из-за денег в том, что я научился проигрывать. Вот почему я сумел добиться в жизни успеха.

Роберт Т. Киосаки

Загальні поради

1.Намагайтесь учитись на чужому досвіді і на чужих помилках. Знайдіть можливість якось віддячити тому, хто вам допоміг. Не показуйте свого незадоволення, якщо порада не стала у пригоді.

2.Якщо ви маєте проблеми, а це неминуче, точно визначте, в чому їх причина. Для цього спробуйте поглибити проблему (теоретично). Намітьте шляхи її вирішення, поділіться своїми міркуваннями з кимсь із близьких. Розглядайте питання чи проблему, що виникла, як сприятливу можливість для власного зростання (виховання характеру, набуття досвіду, розширення світогляду).

3.Інформуйте рідних і друзів про ваші справи, плани й ускладнення. За необхідності звертайтесь до них по допомогу.

4.Проаналізуйте свої сильні і слабкі сторони, складіть їх перелік. Удосконалюйтесь в тому, що ви вмієте добре робити чи до чого схильні. Намагайтесь за можливістю усунути чи нейтралізувати свої слабкі сторони.

5.Розробіть критерії самооцінки і звичку до самооцінки. Порівнюйте себе з іншими, думайте про реакцію оточення на свої вчинки.

6.Почуття гніву, незадоволення, невпевненості цілком природні, так само, як і почуття піднесення, натхнення, ентузіазму. Ставтесь до цих станів спокійно. Під час піднесення намагайтесь просунутися якомога далі у своїй діяльності і зробити найважчу роботу.

7.Виробляйте в собі спонукання до навчання: „цього від мене очікують рідні і близькі”, „це допоможе мені зробити професійну кар’єру”, „це забезпечить мене і мою сім’ю матеріально”, „це дозволить більш ефективно рухатися на шляху досягнення мети” і т.ін.

8.Намагайтесь переконати себе, що самовиховання - це формування і розвиток ваших особистісних якостей, сил і здібностей.

9.Оберіть чи вигадайте девіз або декілька девізів свого життя і навчання. Дотримуйтесь їх, розвиваючи й уточнюючи їх на різних етапах життя. Як приклад можна запропонувати таке:

Знайшов добру мету - іди до неї. Не відкладай!

Жодного дня без доброї справи!

Що можуть інші, можу і я.

Іти вперед і не здаватися.

Сподіваючись, не чекай, а дій!

Чесність, перш за все, чесність!

Мрії досягаються дією та наполегливою працею.

Уміти жити - означає уміти працювати.

Люби працю - і вона зробить тебе кращим.

Подолай себе, якщо хочеш перемогти інших.

Боротися зі злом - боротися за себе.

Боротися і шукати, знайти і не здаватися!

Креативне навчання

10.Намагайтесь постійно аналізувати навчальну ситуацію, виявляти в ній те, що викликає ускладнення і перешкоджає ефективному засвоєнню знань. Для цього необхідно: 1) чітко визначити мету - чого хочете досягнути; 2) усвідомити те, що маєте зараз; 3) з’ясувати, які зовнішні і, особливо, внутрішні причини заважають досягненню мети; 4) визначити можливі і найбільш ефективні для вас шляхи подолання труднощів і досягнення бажаного. Найбільшого успіху досягнете, якщо будете будувати своє навчання у вигляді формулювання і виконання завдань.

11.Можна бути об’єктом навчання, навчатися по-дилетантськи - просто брати те, що дають, а можна свідомо навчати себе, ставити завдання самонавчання і виконувати їх. Це значно ефективніше. Активно ідіть назустріч інформації, шукайте її і отримаєте значно більше.

12.Для успішного засвоєння інформації не просто запам’ятовуйте її в тому вигляді, в якому вона повідомляється, а намагайтесь активно перетворити її так, щоб зробити засвоєння для себе більш зручним. Подумайте, як можна цю інформацію пере формулювати, змінити порядок, перекодувати, тобто передати в іншому вигляді - малюнком, формулою, графіком та ін., як розподілити її елементи за важливістю для кращого засвоєння.

13.Найкраще і найбільш надійно засвоюється те, що відкрито самостійно, хоча потім, можливо, ви зустрінете це в інших джерелах. Відкриті самостійно принципи, методи й узагальнення назавжди залишаться найбільш активною частиною вашого інтелектуального капіталу.

14.Той спосіб, у який ви виконуєте якусь діяльність, звичний і здається єдино можливим і найбільш ефективним. Це не завжди так. Поцікавтесь, як цю роботу виконують ваші товариші, навчайтесь у тих, у кого виходить краще. Шукайте книги, що узагальнюють досвід інших людей, які займаються аналогічною діяльністю.

15.Практичне володіння багатьма правилами запам’ятовування, конспектування, читання, розуміння та ін. дозволить в кожній ситуації використовувати найбільш ефективні з них. Прагніть до того, щоб спеціально й свідомо розширити свій арсенал.

16.Складне завдання, його структуру, наприклад, можна зобразити графічно: те, що відомо, зобразіть в центрі кола, що невідомо - у вигляді стрілок з одного боку. Етапи вирішення - це, припустімо, сходинки, вхідна інформація - з другого боку та ін. Але починайте виконувати завдання одразу, не відкладаючи.

17.Для аналізу будь-якої своєї діяльності ставте собі такі запитання: а) якими видами розумової праці доводиться займатися найчастіше, що найважливіше; б) у чому полягає мета цієї діяльності, тобто який очікуваний результат (можливо, від неї можна зовсім відмовитись); в) як саме ви її виконуєте (з яких етапів складається, в якій послідовності вони ідуть, чи всі необхідні, чи варто змінити послідовність етапів чи рознести їх у часі); г) чи можна взагалі принципово по-іншому виконувати цю роботу.

18.Основне - це думати про будь-який метод так, щоб зрозуміти, що в ньому сильніше, а що слабше, і обирати той, який в даних умовах виявляє силу: не хапайте перший ліпший засіб, а розгляньте весь набір, а потім переходьте до роботи.

19.Виховайте в собі корисну звичку постійно виділяти головну ланку в будь-якій діяльності, тобто ту інформацію чи дії, які найбільш суттєво дозволяють наблизитися до мети.

20.Якщо щось не виходить у навчанні, не поспішайте звинувачувати викладача, деканат, інші зовнішні обставини, а поставтесь критично, перш за все, до себе і до методів своєї роботи.

21.Визначте для себе, де, в якому місці, в якій обстановці ви найбільш продуктивно займаєтесь - у бібліотеці, вдома, в умовах повної тиші чи коли тихо грає легка музика, рано вранці чи пізно увечері. Намагайтесь створювати цю обстановку в період напруженої роботи.

22.В будь-якій ситуації - в транспорті, під час очікування, під час ходи та ін. майте при собі картку з питаннями для обмірковування, записник з основними думками, список нових іншомовних слів та ін. Не втрачайте даремно жодної хвилини.

23.За можливістю чергуйте індивідуальне глибоке вивчення матеріалу з його колективним обговоренням.

24.Вносьте різноманітність у свої заняття: частину часу присвятіть повторенню пройденого, частину - вивченню нового матеріалу. Чергуйте підготовку з різних дисциплін.

25.Не „зациклюйтесь” на вирішенні якогось одного важкого питання. Якщо справа загальмувалась, відкладіть її, займіться чимось іншим. Через якийсь час проблема буде вирішена, оскільки роботу над нею ви продовжували підсвідомо.

26.Врахуйте, що одні види діяльності (активні) мають вищий „ефект навчання” - це обговорення, пояснення комусь, складання анотації, практичне виконання чогось, вирішення завдань та ін. Інші (пасивні) мають менший ефект - лекції, просте читання книг, прослуховування записів та ін. Тому просіть інших перевірити вас. Це підвищує „ефект навчання” і дозволяє отримати об’єктивне і точне уявлення про ваші знання.

27.Час краще вимірювати не секундами і хвилинами, а тим корисним продуктом, який людина встигла виробити за цей час (в тому числі при розумовій праці). Подумайте, за якими саме показниками можна судити про продуктивність вашої роботи (це може бути кількість виконаних за відведений час завдань, кількість вивчених іншомовних слів, обсяг перекладеного тексту та ін.). Намагайтесь постійно збільшувати кількість цих індивідуальних показників і добиватися їх зростання.

28.Якщо хочете привчити себе до якоїсь справи, наприклад, до регулярного виконання навчальних рекомендацій, випишіть основні з них на картки і розташуйте на видноті, щоб вони завжди нагадували про себе.

29.Привчайте себе до думки, що не слід лягати спати, перш ніж не підведеш підсумки дня: „Чого ж конкретно навчився сьогодні?”

30.Щоб встигнути зробити якомога більше, регулярно плануйте свою діяльність. Для цього складайте списки справ на день, тиждень, місяць і ретельно продумуйте раціональну послідовність і тривалість їх виконання.

Такий план буде реальним тільки в тому випадку, якщо точно відомо, на що і як в дійсності витрачається ваш час. Найбільш зручна в цьому розумінні система наочної реєстрації часу. Для цього всі справи розбийте на декілька великих груп і підгруп. Наприклад: 1)аудиторні заняття (лекції, семінари, лабораторні роботи та ін.); 2)праця самостійна (домашні завдання, підготовка до контрольних, семінарів та ін.); 3)праця вільна (бібліотека, хатня робота, заняття за інтересами, діяльність за плату); 4)громадська робота (збори, виконання доручень та ін.); 5)відпочинок (їжа, сон, хобі, розваги);6) втрати (транспорт, безрезультатні пошуки, очікування та ін.).

У кінці кожного тижня проаналізуйте, куди і скільки пішло часу, визначте заходи для зменшення його втрат.

31. Пропоновані рекомендації ґрунтуються на вивченні досвіду багатьох людей, що займаються аналогічною діяльністю, однак, вони стануть дієвими лише в тому випадку, якщо будуть конкретизовані стосовно ваших умов і ваших індивідуальних особливостей. Тому намагайтесь якомога уважніше вивчати себе за такими напрямами: 1)які види інформації запам’ятовуються краще, а які гірше (наприклад, обличчя, прізвища, формули, описи схем, визначення та ін.); 2)що і як краще запам’ятовується - зором, на слух, при записуванні та ін.; 3)у який час дня найбільш і найменш ефективна та чи інша розумова робота; 4)коли і де вдається бути дуже уважним, а коли - ні; 5)коли і який матеріал розуміється і засвоюється легко, який - важко; 6)які прийоми відпочинку і відновлення сил найбільш ефективні в процесі розумової праці.

32. Визначтеся, виходячи з ваших стратегічних планів, ким і де ви збираєтесь працювати після закінчення курсів, і відповідно розподіліть дисципліни на ті, які необхідно знати досконало, і ті, які необхідні для загальної ерудиції. Але бійтесь помилкової недооцінки. При цьому майте на увазі, що важко визначити, наскільки потрібні вам будуть у подальшому іноземні мови, уміння вести суперечку чи, скажімо, економічна психологія. Продумайте, наприклад, що необхідно знати, якщо вам доведеться створювати нове підприємство в невеликому місті і визначати кількість акціонерів, контрагентів і споживачів продукції для нього на найближче майбутнє і з прогнозом, враховуючи традиції та ін.

33. В навчальних планах часто немає багатьох корисних дисциплін, які стануть у нагоді в подальшому, їх слід засвоїти самому або пройти курс в іншому закладі. До них, наприклад, належать:

- теорія вирішення винахідницьких задач (ТВВЗ) - як навчитися робити винаходи, на базі якої багато науковців зробили свої перші винаходи;

- ораторське мистецтво і мистецтво вести суперечку, що дозволяє перемагати в суперечках, дискусіях і ділових переговорах;

- ігрове соціальне імітаційне моделювання при вирішення управлінських задач;

- виробнича педагогіка, необхідна кожному керівникові;школа швидкого читання.

34.Починайте заводити власну бібліотеку за спеціальністю сьогодні ж. Нехай це буде недешево (завтра дешевше не стане), але потрібні відомості будуть завжди під рукою. Особливо - довідники і каталоги.

35.Пам’ятайте, що навчаєтесь не для викладача і не для батьків, а лише для себе, і не розм’якайте через те, що немає суворого контролю за вашою постійною роботою.

36.У кінці курсу ще раз подумайте - чи туди ви вступили. Краще змінити спеціальність після одного року огидного навчання, ніж через багато років не улюбленої роботи.

37.Засвойте текстовий процесор, цим ви будете працювати на своє майбутнє. Він вам зекономить масу часу, дозволить не залежати від машиністок і секретарів, забезпечить професійне оформлення курсових робіт, домашніх завдань, диплома, а в подальшому дисертацій і книг.

38. Якщо ви стоїте перед вибором, якого типу процесор придбати, порадьтеся з якомога більшою кількістю людей, які в цьому розбираються. Вивчіть, які шрифти будуть у вашому розпорядженні і які формати паперу можна використовувати для друку.

39. Реєструйте файли. Цілком зрозуміло, що з часом у вас на диску можуть накопичитись сотні файлів, і ви швидко забудете ім’я файла, скажімо, з доповіддю, яку ви робили шість місяців тому. Дуже корисно включати в ім’я файла місяць і рік його створення.

40. Робіть чорнові роздруківки швидким шрифтом і тексти редагуйте не лише на екрані, але й на папері. Є речі, які ми легше помічаємо на папері і можемо не помітити на екрані і навпаки. Крім того, наявність друкованої копії документа гарантує його збереження, навіть якщо станеться найгірше, наприклад, при виконанні операції збереження вимкнеться живлення.

41. Учіться грамотно розташовувати текст. Не забивайте текстом усю сторінку. Шукайте способи набирати текст таким чином, щоб сторінка мала гарний вигляд. Намагайтесь, щоб заголовки потрапляли на початок наступної сторінки, а не в кінець попередньої. Спробуйте використати різні шрифти.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.